0312 815 13 25 - 26
lvt@lvt.com.tr
LVT Test Laboratuvarları

Yüksek Gerilim Testi

Yüksek Gerilim Testi

Yüksek gerilim testi, izolasyonun yeterliliğinin doğrulandığı uygulamadır.

Yüksek Gerilim Testi

Yüksek Gerilim Testi

 

TS EN/IEC 60060-1

Yüksek gerilim deney teknikleri - Bölüm 1: Genel tarifler ve deney kuralları Standardı Hakkında


Günümüzde iletim hatlarında, indirici ve yükseltici elektrik tesislerinde, hidroelektrik santrallerde vb. birçok yerde yüksek gerilim anahtarlama ve kontrol düzenleri kullanılmaktadır. Yüksek gerilim ürünlerinin dielektrik kontrolleri önemli bir yer kaplamaktadır.

TS EN/IEC 60060-1 Yüksek gerilim deney teknikleri - Bölüm 1: Genel tarifler ve deney kuralları, ile yüksek gerilim ürünlerinde dielektrik kontrolleri yapılması esnasında yapılması gerekenleri anlatır. Yıldırım darbe deneyi ve şebeke frekanslı gerilim deneyleri esnasında dikkat edilmesi gereken kurallardan bahseder. Bu deneyler de kullanılması amaçlanan deney cihazlarında olması gerekli teknik şartları belirtir. Bu deneyler esnasında, deneyin hangi şartlar altında olumsuz olduğu veya hangi şartlarda deney numunesinin deneyi olumlu tamamladığını açıklar.

 


 

TS EN/IEC 60243-1

Yüksek gerilim deney teknikleri - Bölüm 1: Genel tarifler ve deney kuralları Standardı Hakkında


Günümüzde elektrik ve elektronik çok önemli yer kaplamaktadır. Günlük hayatta kullanmış olduğumuz elektronik ve elektrikli cihazlar yaşantımızı oldukça kolaylaştırmaktadır. Tabi bu esnada bu cihazları kullanırken güvenlik önlemlerinin alınmış olması gerekmektedir. Bu önemlerden en önemlisi di elektrik kontrol diyebiliriz. Elektronik ve elektrikli cihazlarda kullanılması amaçlanan yalıtkan ürünlerin di elektrik kontrolleri yapılmış olması gerekmektedir. Özellikle yüksek gerilimde iş güvenliği için kullanılan yalıtkan ürünlerin kontrolleri elzemdir.

TS EN/IEC 60243-1 Yüksek gerilim deney teknikleri - Bölüm 1: Genel tarifler ve deney kuralları, di elektrik deneyleri yapılırken yapılması gerekenleri ve deney düzenekleri hakkında gerekli bilgileri anlatmaktadır. İmalatçı ile deneyi gerçekleştirecek laboratuvar arasındaki anlaşmaya göre, standartta belirtilen gerilim arttırma metotlarından beyan alınan metoda göre uygun elektrot ile deney işlemi gerçekleştirilir.


Bu Başlıklarıda İnceleyin
1642