0312 815 13 25 - 26
lvt@lvt.com.tr
TR / EN
LVT Test Laboratuvarı

TS EN 61000-4-4 (ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST)

TS EN 61000-4-4 (ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST)

TS EN 61000-4-4 (ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST)

TS EN 61000-4-4 (ELECTRICAL FAST TRANSIENT/BURST)

Elektriksel ve elektronik cihazların elektromanyetik bağışıklık gereksinimlerini sağlamak için elektriksel hızlı geçici rejimler/ anî darbeler ile ilgili bağışıklık şartlarını, deney ve ölçme teknikleri TS EN 61000-4-4 standardında belirtilmiştir.

TS EN 61000-4-4 standardının amacı, elektrikli ve elektronik cihazların güç kaynağı, işaret, kontrol ve toprak uçlarında elektriksel hızlı geçici rejimlere/ anî darbelere maruz kalmaları durumundaki performanslarını değerlendirmektir.

TS EN 61000-4-4 standardı gereği uygulanan deney “Electrical Fast Transient / Burst” olarak adlandırılmıştır.

Nedir Bu Electrical Fast Transient / Burst Testi?

TS EN 61000-4-4 standardında Electrical Fast Transient / Burst (EFT) testi Elektromanyetik Uyumluluk (EMC) Bağışıklık testlerinden biridir. Tekrarlanan hızlı geçici rejim deneyi, elektriksel ve elektronik cihazların güç kaynağı, kontrol, işaret ve toprak uçlarına bağlaştırılan ve bir dizi hızlı geçici rejimden meydana gelen anî darbelerle yapılan bir deneydir. Deney, elektriksel ve elektronik cihazların anahtarlama geçişlerinden kaynaklanan geçici rejimler gibi bozucu geçici rejim tiplerine maruz kalmaları durumunda (endüktif yüklerin devreye girip çıkması, röle kontaklarının açılıp kapanması vb.) cihazların bu etkilere karşı bağışıklığını göstermek amacıyla hazırlanmıştır.

Elektriksel hızlı geçici rejim ani darbeler (EFT/Burst) endüktif yüklerin anahtarlamasıyla üretilir. Bu anahtarlama geçişleri genellikle, hızlı geçici rejim olarak ifade edilir. Elektriksel hızlı geçici rejim genellikle, anahtarlama kontağının veya anahtarlanmış yükün karakteristiklerine bağlı tek bir parametreye sahip değildir.

Electrical Fast Transient / Burst (EFT) testinde 1 dakika süreyle tekrarlanan her 300 milisaniyede bir darbelerden oluşan bir patlama oluşur. Test sırasında hem pozitif hem de negatif polaritede Electrical Fast Transient / Burst (EFT)  darbeleri enjekte edilir. Bu şartlar altında deneyden geçirilen cihazın düzgün şekilde çalışıp çalışamadığını gözlemlenir.